Ciepło Systemowe

Dział: Co to jest ciepło systemowe?To oczywiste rozwiązanie na ciepło w mieście! Ciepło systemowe gwarantuje Ci komfort korzystania z ciepła i ciepłej wody przez cały rok. Ty i Twoja rodzina możecie czuć się bezpiecznie w domu, pracy czy szkole i nie martwić się o odpowiedni komfort cieplny. Jeżeli ważna jest dla Ciebie ekologia, to też możesz spać spokojnie - dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą ciepła, ogrzewanie to jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzieje się tak również dlatego, że ciepło systemowe produkowane jest także w procesie kogeneracji.
Bezpieczeństwo
Z ciepłem systemowym Ty i Twoi bliscy jesteście bezpieczni. Dlaczego 86% Polaków podziela to zdanie? Ponieważ do budynku wpuszczana jest bezpieczna ciepła woda ogrzewająca kaloryfery, która nie zagraża zdrowiu ani życiu. Twoja rodzina może spać spokojnie, bo o bezpieczeństwo dba zespół profesjonalistów Dostawcy Ciepła Systemowego. Ty tylko odkręcasz kaloryfer, a resztę możesz zostawić specjalistom.

Wygoda
Korzystaj z komfortu, który daje ciepło systemowe. Nie musisz troszczyć się o przeglądy urządzeń, ani o zakup opału. Z ciepła systemowego na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody korzystasz zawsze, gdy masz na to ochotę. To takie wygodne.

Pewność
74% deweloperów podczas podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania budynku wybiera ciepło systemowe. Współpraca ze stabilną, sprawdzoną firmą przekłada się na zadowolenie i komfort mieszkańców. Przemyślana decyzja na początku budowy procentuje w dłuższym okresie czasu.

Oszczędność
88% konsumentów uważa, że ciepło systemowe nie jest drogie. To prawda. Oprócz tego, że samodzielnie kontrolujesz temperaturę w mieszkaniu, dzięki czemu sam panujesz nad zużyciem ciepła - możesz skorzystać także z oszczędniejszej opcji. Upewnij się, że w budynku, w którym mieszkasz została zainstalowana automatyka pogodowa. To inteligentne rozwiązanie, które samo włączy dostawę ciepła w chłodne dni. Dla Ciebie to oszczędność pieniędzy i czasu. Dla środowiska to oszczędność zasobów ziemi.

Ekologia
62% konsumentów uważa, że ciepło systemowe przyczynia się do ochrony środowiska. Rzeczywiście tak jest. Ciepło systemowe powstaje w ekologicznym procesie kogeneracji. Oznacza to, że powstaje w elektrociepłowni, w tym samym procesie produkcyjnym, co energia elektryczna. Dzięki temu zmniejsza się ilość zużywanego paliwa. Ograniczona jest także emisja spalin. Co więcej dostawcy ciepła systemowego spełniają najwyższe standardy i normy środowiskowe związane z czystością powietrza. Korzystając z ciepła systemowego nie zatruwasz więc swojej okolicy.

Jak działa system ciepłowniczy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciepło trafia do Twojego mieszkania? Większość z nas o tym nie myśli. I dobrze. Chodzi przecież o to, aby było ciepło. To takie oczywiste. Jeżeli jednak interesuje Cię ten proces, poniżej najważniejsze informacje "w pigułce". Aby ciepło trafiło do kaloryfera, czy - w postaci cieplej wody - do kranu, niezbędne jest prawidłowe działanie kilku elementów składających się na system ciepłowniczy. Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła. Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono zlokalizowane z dala od centrów miast, co gwarantuje, że powietrze, którym oddychasz jest zdecydowanie czystsze, bo nie narażone na tzw. niską emisję. Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. Często też produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych, które w większości niewidoczne (bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając przyłączenie budynku do ciepła. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu. Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników i gwarantuje temperaturę w pomieszczeniu, jakiej oczekujesz. Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz się martwić o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz
ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu. Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania. Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła przez budynek.KogeneracjaEkologia jest dla Ciebie ważna? Wybierz przyjazne środowisku naturalnemu ogrzewanie. Takie jest właśnie ciepło systemowe. Jest też promowane prze Unię Europejską, a to dlatego, że najczęściej jest produkowane w kogeneracji.
Czym jest kogeneracja?
Aby zgłębić zagadnienie kogeneracji warto najpierw dowiedzieć się czym różni się elektrownia od elektrociepłowni. Podstawową różnicą jest produkt, który powstaje w każdym z tych miejsc. W przypadku elektrowni powstaje jedynie energia elektryczna, a produkt uboczny w postaci ciepła odprowadzany jest do otoczenia. Elektrociepłownia natomiast, w jednym procesie technologicznym, produkuje i przekazuje do sieci zarówno energię elektryczną jak i ciepło. To właśnie jest kogeneracja. Mniej kominów w mieście
Dzięki wytwarzaniu ciepła w procesie technologicznym, w którym powstaje energia elektryczna unikamy dodatkowej emisji zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, które powstałyby gdyby produkty te były produkowane podczas odrębnych procesów produkcyjnych. Kogeneracja zwiększa o 30% stopień wykorzystania
energii zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej. Przekłada się to na oszczędność milionów ton węgla rocznie.


A może trigeneracja?
Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję w jednym technologicznym procesie również trzech produktów, czyli energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Jest to tzw. trigeneracja. Systemy trigeneracyjne składają się z dwóch podstawowych urządzeń, które są sercem całego układu:
modułu kogeneracyjnego oraz absorpcyjnego agregatu wody lodowej. Woda lodowa dostarczona do obiektu chłodzi pomieszczenia. Jest ona szczególnie przydatna w pomieszczeniach technologicznych, w których do tej pory stosowano instalację wentylacyjno chłodniczą, wykorzystującą szkodliwe substancje freonowe.

Miasta bez smogu

Ciepło systemowe zamiast tysięcy dymiących kominów
Ciepło systemowe sposobem na likwidację niskiej emisji
Czy wiesz, że Polska należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie? Jednym z powodów tej sytuacji jest tzw. niska emisja, czyli między innymi emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców, w których często spalane są także śmieci i różne odpady komunalne. W ten sposób w miastach tworzy się smog i wzrasta ryzyko chorób związanych z układem krążenia i oddychania.

Ciepło systemowe pomaga zwalczać niską emisję
Jednym ze sposobów likwidacji niskiej emisji i smogu w miastach jest przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego. Jak wskazują dane GUS w ramach indywidualnego ogrzewania spala się w Polsce co najmniej 10 mln ton węgla rocznie. W ten sposób produkuje się jest 180 tys. TJ ciepła i emituje do atmosfery 101 tys. ton szkodliwych dla zdrowia pyłów. Gdybyśmy do tych mieszkań dostarczyli tę samą ilość ciepła systemowego, emisja szkodliwych pyłów zmniejszyłaby się ponad dziesięciokrotnie.

Oszczędzilibyśmy w ten sposób środowisko naturalne i zdrowie tysięcy osób. Oczywiście ciepło systemowe gwarantuje też większe bezpieczeństwo i wygodę dostaw niż rozwiązania indywidualne.

Ty też masz wpływ na klimat. Jeżeli, mieszkając w mieście, korzystasz dziś z rozwiązań indywidualnego ogrzewania, np. pieców węglowych i masz już dość uciążliwości z tym związanych, zacznij działać. Jeśli zależy ci na ochronie środowiska i własnym zdrowiu pomyśl o zmianie sposobu ogrzewania na ciepło systemowe. Jeśli twoją rzeczywistość wypełniają trujące kłęby szarego dymu z tysięcy kominów w mieście, zmień ją! Omów temat z zarządcą Twojego budynku lub sam skontaktuj się z dostawcą ciepła systemowego w Twoim mieście i dowiedz się o możliwość przyłączenia budynku do sieci. Wybierz komfort, bezpieczeństwo i ekologię!

Powiedz NIE niskiej emisji!

Czy wiesz, że ciepło systemowe wg unijnych norm, uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, szczególnie gdy produkowane jest w kogeneracji. To sposób na czystsze powietrze w mieście. To naturalny wybór jeśli chcesz cieszyć się piękną zielenią w mieście i móc bez obaw wyjść na spacer z dzieckiem. Wybór ciepła systemowego to inwestycja w przyszłość.

Walka z niską emisją wymaga wielu działań
Według raportu „Jakość powietrza w Europie 2013”, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), Polska jest drugim, najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie, zaraz po Bułgarii.
Największy problem z niską emisja w Polsce ma Kraków gdzie w ciągu roku odnotowano aż 150 dni, w których przekroczone zostały normy zanieczyszczeń (w tym samym roku w Madrycie odnotowano jedynie 6 takich dni). Dlatego też Radni Miasta w Krakowie postanowili uchwalić zakaz używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów, jednocześnie przyjmując program osłonowy dla najuboższych, gwarantujący dopłaty do ogrzewania.

Na szczęście pojawiają się też środki finansowe na walkę z niską emisją. W 2013 roku Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie ogłosiły program KAWKA, w ramach którego na walkę ze smogiem w regionach, w których przekroczone są normy bezpieczeństwa, zostanie przeznaczonych 800 milionów złotych. Pierwsze efekty tego programu już się dzieją. W ramach przyznanych dofinansowań, w pierwszym naborze zlikwidowanych zostanie blisko 15 tys. węglowych pieców i kotłowni, a budynki w większości przypadków będą przyłączone do systemów ciepłowniczych.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

Dział: Racjonalne ogrzewanie

Firmy dostarczające ciepło systemowe dbają o racjonalne wykorzystanie paliw do produkcji ciepła i efektywną jego dostawę. To wszystko w trosce o środowisko. Ty też możesz.
Chcesz dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z ciepła i przy tym płacić mniej za komfort, którego oczekujesz? Poniżej kilka cennych wskazówek. To proste i naprawdę się opłaca!

Nie zasłaniaj kaloryfera
Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli robisz tak, bo nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zdziwisz się ile na rynku jest różnych wzorów tego urządzenia.


Stosuj ekrany zagrzejnikowe
Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5 proc. ciepła.


Korzystaj ze sprawnych grzejników
Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone, aby działały poprawnie.


Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu
Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C - większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa - 24°C.
Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.


Wietrz intensywnie i krótko
Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10 – 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.


Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach
Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.


Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych
Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.


Wymień okna na nowoczesne
To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne i ucieka przez nie ciepło. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.Oszczędzaj ciepłą wodę
Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Zmień też swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj też, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Na marnuj wody.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

ZapiszZapisz
‹ powrót