Ciepło. Cieplej. Komfortowo i tanio.

Ogrzewanie to pożeracz energii. Pochłania około 70% energii wykorzystywanej w domu. Jest jednak dla nas tak ważne, że nie jesteśmy w stanie z niego zrezygnować. Komfort cieplny jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o samopoczuciu mieszkańców.

Dobra izolacja domu – ocieplone przegrody zewnętrzne (ściany, dachy) oraz szczelne, ciepłe okna znacznie ograniczą niepotrzebną ucieczkę ciepła.

Zawory z głowicami termostatycznymi – pozwalają na regulację ciepła w zależności od miejsca. Możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach rzadziej odwiedzanych oraz w sypialni. Mało kto wie, ale spać nie powinniśmy w wysokiej temperaturze. Warto obniżyć ją do 18 °C co będzie dobre i dla zdrowia i dla rachunków.

Odsłoń grzejniki – nie należy zastawiać grzejników meblami ani zasłaniać zasłonami. Ponadto traktowanie ich jako „szybkiej” suszarki do prania powoduje, że ciepło nie przenosi się właściwie na pomieszczenie

Nie wyłączaj ogrzewania – podczas naszej nieobecności w domu nie należy całkowicie wyłączać ogrzewania. Wystarczy obniżyć temperaturę o 2-3 °C. Udowodniono, że stała średnia temperatura daje większą oszczędność niż włączanie i wyłączanie ogrzewania na zmianę. Podczas dłuższej nieobecności – trwającej dłużej niż tydzień (np. wyjazd na ferie zimowe) obniżmy temperaturę do 12-15 °C

Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy, 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C.

Dbając o ciepło płacimy mniej.
Należy jednak przestrzegać następujących zasad:

  • Sprawdzać wskazania termometru wewnętrznego, który powinien znajdować się w każdym mieszkaniu. Wzrost temperatury o 1°C powoduje wzrost zużyciaciepła o ok. 5 %.
  • Przed wietrzeniem pomieszczeń ustawić głowice termostatyczne na minimum.
  • Wietrzyć krótko, ale intensywnie.
  • Nie zostawiać otwartych drzwi wejściowych i okien na dłuższy czas, gdyż prowadzi to do niepotrzebnego wychładzania pomieszczeń, które później trzeba ponownie ogrzać.
  • Pamiętać o tym, że lokal nieogrzewany lub niedogrzewany (tj. w którym temperatura jest niższa niż minimalna, określona przepisem prawnym, czyli +16°C) ogrzewany jest pośrednio przez sąsiednie lokale. Ciepło przenika przez przegrody budowlane, narażając sąsiadów na dodatkowy pobór ciepła i koszty z tym związane.
‹ powrót