2018-07-19

Śladami początków Państwa Polskiego

W dniach od 1 do 7 lipca zostały zorganizowane wakacje pod hasłem "Śladami początków Państwa Polskiego". Na zaproszenie organizatorów przyjechała do Piły grupa 47 osób z Wileńszczyzny. Dzieci wraz z opiekunami przyjechały do nas ze szkół w Mościszkach, Solecznikach i Dziewieniszkach. Organizatorami wakacji było stowarzyszenie Pilscy Patrioci, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile, kibice Lecha Poznań oraz Parafia Św. Rodziny w Pile.
Młodzi Polacy z Litwy w ciągu tygodnia odwiedzili między innymi Trzciankę, Poznań (Termy Maltańskie, stadion Lecha oraz katedra i Stary Rynek), Gniezno gdzie zwiedzono tamtejszą Katedrę, Biskupin, Ląd. W Pile odwiedzono strzelnicę, oraz odbył się mecz piłkarskiego pomiędzy kibicami Lecha a młodzieżą z Wileńszczyzny. Klub Sporty Walk Piła zorganizował pokazowy trening boksu na swojej sali.
Odbyło się kilka integracyjnych spotkań przy grillu. Jedną z większych atrakcji była wizyta na pilskim parku linowym. Całość została podsumowana na rodzinnym festynie zorganizowanym przez Parafię Świętej Rodziny w Pile, gdzie każdy z uczestników został obdarowany pamiątkowym szalem Piła Polska biało czerwoni oraz szkolną wyprawką.
Dzięki wsparciu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile Sp. z o.o. możliwe było zaproszenie tak licznej grupy osób i spełnienie marzeń dla niektórych o przyjeździe do Polski.
‹ powrót