2017-03-24

Miasto bez smogu

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za emisję rakotwórczego benzo(a)pirenu w 86 proc. odpowiada indywidualne ogrzewanie budynków. Jest to spowodowane tym, że węgiel i drewno spalane są nieefektywnie (w złej temperaturze), palone są także śmieci oraz paliwa niskiej jakości. Brakuje norm regulujących powstawanie w ten sposób zanieczyszczeń w przeciwieństwie do energetyki zawodowej, gdzie emisja spalin podlega surowym normom prawnym z zakresu ochrony środowiska.

Ciepło z sieci miejskiej jest dobrym sposobem na ograniczenie smogu w mieście. Dzięki temu, że produkcja ciepła skupiona jest w jednym lub kilku wyspecjalizowanych miejscach (elektrociepłownia, ciepłownia) można uwolnić miasto od setek małych dymiących kominów i wylatujących z nich trujących substancji.

Według obliczeń specjalistów z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, dzięki produkcji ciepła w ciepłowni lub elektrociepłowni możemy całkowicie zlikwidować emisję rakotwórczego bezno(a)pirenu oraz wyemitować 35 razy (3500 proc.) mniej pyłów do atmosfery – w porównaniu do indywidu¬alnego kotła na węgiel, produkującego taką samą ilość ciepła.

Wybierajmy mieszkania ogrzewane ciepłem z sieci miejskiej a w domkach korzystajmy z rozwiązań ograniczających emisję do środowiska.

Kontakt do Biura Obsługi Klienta MEC Piła - 67-215-16-30
‹ powrót